全英|在美国生活,一个月要花多少钱?How much does it cost to live in America? This is how much I spend in a month.
Living in America: Monthly Expenses Breakdown

学习步骤
- 1无字幕视频——建立原始语感
- 2纯音频磨听——强化听觉记忆
- 3双语字幕视频——理解对照
- 4重点词汇——精准积累
- 5地道表达——母语化模仿
- 6听音填空——捕捉细节
- 7纯英文本精读——深化理解
- 8中英文本——培养地道翻译能力
记录你听到的关键词、场景和情绪
There are miscellaneous items in the drawer.
抽屉里有各种各样的物品。
The rent includes utilities like water and electricity.
租金包括水电等公用事业费用。
The room was chaotic after the party.
派对后房间一片混乱。
She didn't skimp on her skincare routine.
她在护肤程序上毫不吝啬。
She is very thrifty and always looks for sales.
她非常节俭,总是寻找打折商品。
Living in the city with roommates is doable.
在城市里和室友一起住是可行的。
She avoids buying luxury products.
她避免购买奢侈品。
She shares her HBO subscription with her family.
她和家人共享HBO订阅。
Public transportation in America is often unreliable.
美国的公共交通常常不可靠。
Health insurance is very expensive.
健康保险非常昂贵。
break down
I'm going to break down all of my expenses into different categories.
我将把我的所有开支分解成不同的类别。
bring costs down
Living with a roommate will bring costs down a lot.
与室友合住会大大降低成本。
good deal
My rent was $450 per month, which is a really good deal.
我的房租是每月450美元,这真的很划算。
skimp out on
That is something I absolutely refuse to skimp out on.
这是我绝对不愿意节省的东西。
run out of
I usually don't spend any money on makeup unless I run out of something.
除非我用完了什么,否则我通常不会在化妆品上花钱。
way too busy
If I'm really way too busy to go home.
如果我实在太忙回不了家。
save some money
I share a lot with my family so we can all save some money.
我与家人共享很多资源,这样我们都能省些钱。
on sale
I try to be very thrifty and only buy stuff if it's on sale.
我尽量节俭,只在打折时买东西。
super expensive
Having a car in America is super expensive.
在美国拥有一辆车非常昂贵。
a little bit more doable
If you live in a city that has better public transportation, then it's definitely a little bit more doable.
如果你住在公共交通更好的城市,那绝对会稍微容易一些。
How much does it really _____1_____ to live in America?
I'm going to break down all of my _____2_____ into different categories.
First, let's start with the biggest cost, which is _____3_____.
So because of this, a lot of people choose to live with a _____4_____ or two, and that will bring costs down a lot.
For _____5_____, I usually spend around $300 per month, and I cook a lot, and I also cook for my boyfriend as well.
For _____6_____ and different entertainment apps, I share a lot with my family so we can all save some money.
So I usually spend around $125 per month on _____7_____, which might sound like a lot, but I'm not buying any luxury products or anything super expensive like that.
And then, like most Americans, I do have _____8_____ to pay, so I spend $150 on paying back my loans every month.
And another one of the really big costs here is _____9_____.
It's so hard to go anywhere unless you only go around campus or if you live in a city like New York that has a lot of trains, but that's pretty rare.
原声段落播放 · 点击任意句子即可播放
还没有选择句子
How much does it really cost to live in America?
在美国生活的真实成本究竟是多少?
Let's look at how much I spend in one month.
让我们来看看我一个月的开销。
I'm going to break down all of my expenses into different categories.
我将把我的所有开支分成不同的类别。
So there's housing,
首先是住房,
food,
食物,
entertainment,
娱乐,